Hayat Pamuk İpliğine Bağlı Değildir(12/13)

Ruh Sağlığı Platformu olarak bir önceki yazımızda intihar ve toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişkiye değinmiştik. Bu yazımızda ise intihar hakkında ailelerin bilmeleri gerekenleri işleyeceğiz.

HAYAT PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI DEĞİLDİR

İnsanlar hayata yaşama arzusu ile bağlıdır, bu arzuyu besleyen kaynaklar vardır ve bu kaynaklar her birey için birbirinden farklı olabilmektedir. Kimi için konuşmak kimi için susmak, kimi için paylaşmak kimi için paylaşmamak, kimi için sanatsal bir eylem ile uğraşmak kimi için sportif bir faaliyet yapmak, kimi için yardım etmek kimi için yardım almak yaşamı besleyen kaynağı oluşturabilmektedir. Bu kaynaklara milyonlarca örnek verilebilir. Hayat denilen mucizevi varoluşun içinde bulunma motivasyonu bu eylemlerin insanda oluşturduğu olumlu etki ile süreklilik kazanır. Hayatın devamlılığına ilişkin antitez oluşturan “hayat pamuk ipliğine bağlıdır” sözü yanlış bir inanıştan ibarettir. Hayat pamuk ipliğine bağlı değildir, en kuvvetli bağlarla yaşama arzusuna bağlıdır. Yaşama arzusunu besleyen kaynaklar ihmal edilmemelidir.

İntihar düşünceleri genellikle problemlerle baş edilemeyeceği düşünüldüğü zamanlarda ortaya çıkmaktadır.  Baş edilmez görünen acıyı hafifletmek ya da onunla baş etme yöntemlerini arttırmak mümkündür. Unutulmaması gereken; bu zorlu bir süreçtir ve atılacak en önemli adım çevreden yardım almaktır. Aileler çocuklarında intihar ile ilgili düşünceler fark ettiğinde sağlıklı bir yaklaşım göstermelidir. Çocuğun uzman desteği almasını sağlamak bu noktada oldukça önemlidir.

İntiharı önlemede ailelere öneriler;

-İntihar ile ilgili çocuğunuzun sözel ve sözel olmayan mesajlarını dikkate alın.

-İntihar düşüncesi oluştuğunda çocuklar telkin ve yönlendirmeye genellikle açık durumda bulunurlar bu nedenle kurulacak iletişim büyük önem taşır. Yapabileceğiniz en önemli şey çocuğunuz ile sağlıklı ve sakin bir şekilde konuşmak;

Yargılayıcı olmadan, açık, ilgili ve sakin bir şekilde onu dinleyin. Bırakın istediği şey hakkında istediği kadar konuşsun. Ne hissettiğini anlamaya çalışın.

Sihirli kelimeler söylemek zorunda değilsiniz. Çoğu zaman önemli olan sadece ilgilendiğinizi bilmesi ve acısıyla yalnız olmadığını görmesidir.

Tartışmaktan ve öğüt vermekten kaçının. Hissettiklerinin ve intiharın doğruluğunu yanlışlığını sorgulamayın, hayatının değeri hakkında söylev vermeyin.

Bunları sizinle paylaşabilmiş olmasına sevindiğinizi belirtin. Destekleyici ve umut verici şeyler söyleyin. Çözüm önerileri sunun.

İntihar konusundaki düşüncelerini sözel olarak ifade edemiyorsa farklı seçenekler sunun. Yazmasını istemek, resim çizmesini istemek vb.

İntihar etmeyi düşünüp düşünmediğini, intihar planını, zamanını, şeklini ve kullanacağı araçlara ulaşıp ulaşamayacağını öğrenin. Bu konuda açık açık konuşmaktan çekinmeyin. Şaşırmış görünmeyin, olabildiğince sakin konuşun.

Eğer zamanını ve nasıl yapacağını belirlemişse bu acil bir risk olduğunu gösterir. Mutlaka ciddiye alın, kesinlikle yalnız bırakmayın ve yardım isteyin.

Etrafında kullanabileceği herhangi bir şey varsa uzaklaştırın. İntihar edecek olan bir kişiyi mutlaka bir uzman görmelidir. Hastaneye götürebilir ya da ambulans çağırabilirsiniz. Paniklemeyin ve acil yardım çağırmak konusunda tereddüt etmeyin.

Eğer acil bir risk yoksa kendi yardımınızı önerin ve mutlaka profesyonel yardım alması için destekleyin. Randevu alırken ve ilk görüşmeye giderken yanında olun.

-Asla bir intihar planını sır olarak tutmayın. Çocuğunuz sizden bunu kimseye söylememenizi isteyebilir.

– Yaşadıklarının kendisini öldürmesini gerektirmeyeceğini söyleyerek hafife almayın. Önemli olan problemin ne kadar büyük ya da kötü olduğu değil, onu yaşayanı ne kadar etkilediğidir. Çocuğunuz için sosyal ve psikolojik destek oluşturun. Yardım alabileceğini ve bunun geçici olduğunu vurgulayın.

-Çocuğunuzun durumunu takip edin. Acil bir risk yokken de desteğinizi devam ettirmeniz çok önemlidir.

-Çocuğunuzun intihar etmeyi düşünmesi sizin için de oldukça ağır bir yüktür. Bununla baş etmek için siz de bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz.

Sevgili aileler çocuklarımızın her zaman hayata dair umutlar taşıması, problemleri ile baş edebilecek yeterliliğe ulaşması, duygularını sağlıklı yaşaması ve ifade etmesi, rahat bir iletişim kurabilmesi kazanmaları gereken en önemli yaşam becerileridir. Çocuklarınızın yanındaki en değerli destek sizsiniz ancak intihar gibi ciddi bir durum karşısında kesinlikle uzman yardımı almanız gerektiğini unutmamalısınız. Çocuklarınızla sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle…

Bir sonraki yazımızda intihar ile ilgili ruh sağlığı çalışanlarının bilmesi gerekenler üzerinde duracağız. Yazıyı Psikolojik Danışman Burak Baysal kaleme aldı. Yarın web sitemizden okuyabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.bilgi.edu.tr/upload/intihari-onleme/

 

Psikolojik Danışman

Bahar SEYHAN

Bakmak istersen...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir