RUH SAĞLIĞI PLATFORMU I. MANİFESTOSU

Oluşumuna 2018 Eylül ayında sosyal medya üzerinde başlayan platformumuz 2019 Ocak ayında “Ruh Sağlığı İstismarına Hayır” sloganı ile büyümeye devam etmiştir. Aynı yılın Eylül ayına gelindiğinde kabuk değişimi yaşanmış olup vizyon ve misyon olarak daha da büyümüştür. Bu manifesto ile sizlerin huzurunda bir kez daha bugüne kadar sosyal medya etkinliklerinde bizlere destek olan tüm takipçilerimize ve geçmiş dönemde platform içerisinde yer alarak bizlere katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Ruh Sağlığı Platformu; Sosyal Çalışmacı, Psikolog, Psikolojik Danışman ve Psikiyatrlardan oluşan çok meslekli ve gönüllü bir platformdur. Platform içerisindeki kararlar, her mesleğin etik ilke ve değerlerine uygun olarak demokratik biçimde alınmaktadır. Son yıllarda özellikle Klinik Psikoloji Yüksek Lisans konusunda yaşanan Psikolog&Psikolojik Danışman , Okul Sosyal Hizmeti konusunda yaşanan Sosyal Çalışmacı&Psikolojik Danışman gerilimlerinin arttığı bu dönemde Ruh Sağlığı Platformu birleştirici ve müşterek çalışma gayesine hizmet etmek adına önemli bir adımdır. Bizler Ruh Sağlığının tek bir meslek ya da zümrenin insafına bırakılmaması konusunda tüm meslektaşlarımızı göreve çağırıyor ve hep beraber geleceğimizi kurtarmaya davet ediyoruz.

Ruh sağlığı hizmetleri ülkemizde; ruh sağlığı profesyonelleri tarafından okullarda, hastanelerde, sosyal hizmet kuruluşlarında, adliye ve cezaevlerinde halkımıza ücretsiz olarak sunulmaya çalışılsa da yasal çelişkiler, kısıtlı imkanlar, nicelik olarak yeterli ruh sağlığı uzmanının bulunmayışı halkımızı son derece olumsuz etkilemektedir. Özel ruh sağlığı merkezlerinin şehir merkezlerinde toplanması, ruh sağlığı hizmetlerinin halkımızı ekonomik olarak zorlaması ve halkımızın büyük bir çoğunluğunda ruh sağlığı hizmetlerinin sadece “deliler”in alması gereken bir hizmet olduğu algısının olması da bu hizmetlerin aksamasına neden olmaktadır. Bizler uzun vadede; oluşumumuzu büyütüp geliştirerek, tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek, büyük kentlerimizin büyük iş merkezleri ile Anadolu’nun en ücra köşelerindeki tek odalı kagir evlerde yaşanan ve halkımızın ruh sağlığını tehlikeye sokan olaylar karşısında sessiz kalmayarak halkımıza hizmet etmeyi arzu etmekteyiz. Ruh sağlığı mesleklerinin toplum nezdinde saygınlığını artırmanın yanı sıra medya ve iletişim araçları vasıtasıyla da bilinirliğini yükseltmek için gerekli adımları da en kısa zamanda atacağız. Ekibimizde bulunan üniversite öğrencisi ve yeni mezun olmuş meslektaşlarımızın dinamikliği ile mesleğine ömrünü vermiş duayen hocalarımızın tecrübelerini aynı çatı altında toplayarak ülkemizin bu alandaki eksikliğini de kapatmaya çalışacağız.

Halkımızın ruh sağlığı desteğine olan ihtiyacı her geçen gün artmaktayken devletimizin istihdam sayıları ise her yıl daha da azalmaktadır. Bu durumdan nemalanmak isteyen birtakım kişiler; başta ülkemiz olmak üzere Avrupa, Amerika, Asya hatta Afrika’da kabile zihniyetleri ile yönetilen devletçiklerde dahi geçerliliği olmayan merdiven altı ticarethanelerden satın almış (!) oldukları kağıtları; yazılı, görsel ve sosyal medya kanalıyla halkımıza diploma adı altında tanıtarak kendi hayal dünyalarının ürünü olan meslek adları ile kendilerine rant kapısı elde etmeye başlamışlardır. Yasal boşluklar ve denetimsizlik sonucu bu kimselerin sayısı her geçen gün artmakta ve halkımız hak ettiği ruh sağlığı desteğinden mahrum kalmaya devam ettiği gibi maddi olarak da sömürülmektedir. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı da halkımızın dini inancı konusunda kat ettiği büyük mesafenin (BKZ: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-43832877 ) ardından ruh sağlığı alanına ortak olma gayesi ile Manevi Danışmanlık dediği tasarıyı hayata geçirmek için çeşitli kongreler tertip etmekle yetinmeyip, bizzat Diyanet İşleri Başkanı tarafından KYK’larda görevli Manevi Danışmanlar (!) toplantısı gerçekleştirilerek ruh sağlığı çalışanlarına gövde gösterisi yapılmıştır. Bütün bu iç karartıcı durumlara seyirci kalacağımızı, yapılan bu icraatları sineye çekeceğimizi hatta kabulleneceğimizi düşünenler; vahim bir rüya görmektedir. Ruh Sağlığı alanını ilhak etme arzusunda olan her türlü düşünce ve oluşumu neticesiz bırakmak ve gördükleri rüyadan uyandırmak adına gerekli çalışmaları yapmak; yine biz ruh sağlığı profesyonellerinin öncelikli vazifesi olacaktır. ”Taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir.” diyerek etkin mücadelemizi, haklarımızın tamamını elde edene kadar göstermek ve her fırsatta dile getirmek mecburiyetindeyiz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” sözünü kendisine şiar edinmiş Platformumuz; görevini layıkıyla yapabilmek adına maddi manevi tüm imkanlarını büyük bir şevkle feda etmekte ve her geçen gün bilgi birikimini artırmaya yönelik ciddi atılımlarda bulunmaktadır. İlerleyen dönemde projelerimizi hayata geçirecek olmamızın heyecanını sizlerle paylaşmanın haklı kıvancını yaşarken sizleri de mevcut projelerimizde görmek ve sizlerle yeni projelere ve ruh sağlığı geleceğine adım atmanın hayalini de kurmaktayız. Özel sektörün zorlu şartları, devlette istihdam sayısının her geçen yıl azalması, alanımıza dışarıdan müdahalelerin artması ve ruh sağlığı yasasının olmaması gibi başlıca problemlerimiz olmasına karşın, halkımızın ruh sağlığı ihtiyacını doğru ve etkili biçimde gidermek üzere 81 ilde örgütlenme parolası ile çıktığımız bu yolda öncelikli hedefimiz meslektaşlarımızla bütünleşmektir. Bu hedefi gerçekleştirmek ve kendimizi geliştirmek adına hizmetinize sunduğumuz web sitemizde görev almak için sayfanın altındaki linke tıklayarak form doldurmanız yeterlidir. Ruh Sağlığı alanına dair özgün ve bilimsel bilgileri, son dakika haberleri, çarpıcı araştırmaları ve yazarlarımızın orijinal yazıları gibi pek çok imkâna sahip olan sitemizin sizlerin desteği ve katılımı ile çok daha işlevsel ve kullanışlı olacağına yürekten inanıyoruz.

Yayınladığımız bu manifesto ile yarını inşa etmek üzere yola çıkmış bulunuyoruz. Bu yolda bizimle aynı istikamette yürümek isteyen, karşılaştığımız engelleri bizimle birlikte göğüsleyecek, kendisini mesleğine ve halkına adamış tüm meslektaşlarımızı bir kez daha ekibimize davet ederken; ruh sağlığı mesleklerinin hem devletimiz hem de milletimiz nezdinde hak ettiği değeri gördüğü günlerin sabahında bütün meslektaşlarımızla hep birlikte kahvaltı yapmayı umuyoruz.

KATILIM FORMU

RUH SAĞLIĞI PLATFORMU

Bakmak istersen...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir